Banki na GPW w 2017
* cena skorygowana o dywidendę (8,68 zł na akcję)
Źródło: PZU; www.gpwinfostrefa.pl
Sytuacja w sektorze bankowym
W 2017 roku banki w Polsce znalazły się w bardzo korzystnym punkcie cyklu koniunkturalnego. Z jednej strony systematycznie poprawiała się sytuacja gospodarcza, rosły zyski firm i zatrudnienie. Z drugiej strony FED trzykrotnie podniósł stopę procentową i zapowiedział kolejne podwyżki. W rezultacie banki funkcjonowały w środowisku niskiego kosztu ryzyka i rosnących perspektyw wzrostu marży odsetkowej, co przekładało się zarówno na wzrost zysków, jak i systematyczną poprawę rekomendacji analitycznych.
„Wartość PZU tworzymy poprzez aktywną komunikację z interesariuszami, przy wykorzystaniu nowoczesnych kanałów komunikacji. Budujemy zaufanie i dbamy o dobre relacje."
Apetytu inwestorów na notowane w Polsce aktywa bankowe nie ostudziły nawet zapowiedzi NBP o nieplanowaniu podwyżek stóp procentowych w 2018 roku. Z drugiej strony pojawiały się czynniki wspierające notowania, takie jak spadek ryzyka związanego z przewalutowaniem kredytów we frankach, w związku ze znaczną aprecjacją polskiej waluty czy ogólnoświatową modą na aktywa bankowe.
Indeks WIG Banki urósł o 35,4% r/r, pokonując WIG o 12 p.p., przy czym tylko trzy banki (Pekao, Bank Handlowy i BZ WBK) wypłaciły dywidendy w kwocie 3,5 mld zł, co było najniższy wynikiem od 2009 roku. Stopa dywidendy wyniosła odpowiednio (6,7%; 5,5%; 1,4%).
Ceny akcji banków kontrolowanych przez PZU, tj. Pekao (w Grupie PZU od 7 czerwca 2017 roku) i Alior Bank (w Grupie PZU od 18 grudnia 2015 roku) wzrosły w 2017 roku odpowiednio o 2,9% i 46,7%.